Пентагон: На турските пилоти им е забрането да се обучуваат на Ф-35

На турските пилоти им е забрането да летаат и да се обучуваат на борбени авиони Ф-35 во базата на американските воздухопловни сили во Аризона, објави Пентагон.Тоа беше објавено во време кога Вашингтон засилува притисок врз Анкара да се откаже од купувањето на рускиот систем за одбрана на С-400.

Портпаролот на Пентагон, полковник Мајк Ендрјус, рече дека американското Министерство за одбрана е „запознато дека турските пилоти веќе не летаат со Ф-35″.

Американскиот секретар за одбрана, Патрик Шанахан, му рекол на турскиот колега дека турските пилоти, кои се веќе во САД, можат да останат таму до крајот на јули.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува човек во кафич и му вика на шанкерот:
- Дај ми две дупли вотки.
- Ти изгледа си имал многу тежок ден, а?
- Абе остај, открив дека постариот брат ми е педер.
Доаѓа...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за стандардизација.
322 п.н.е.- Во храмот на боговите Посејдон, на...
1066.- Норманската инвазиска армија на војводата...
1322.- Војската на шкотскиот крал Роберт I силно...