Анкета: Ердоган најпочитуван лидер во арапскиот свет

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган е најпочитуваниот лидер во арапскиот свет, покажува анкета на арапската редакција на Би-Би-Си. Анкетата цитирана од весникот Акшам е направена врз 25 илјади млади лица од 11 држави – Тунис, Алжир, Судан, Палестина, Мароко, Египет, Јордан, Либан, Ирак, Јемен и Либија.Ердоган е убедливо на првото место со поддршка од 51 отсто. Владимир Путин е со поддршка од 28 отсто, а претседателот на САД, Доналд Трамп – 12 отсто од младите во арапскиот свет.

Во Судан и во Јордан поддршката за Ердоган е над 75 отсто, додека Путин „води“ во Либија, Либан и во Египет.

Во истата анкета државите од тој регион укажуваат дека најголема закана за нив е Израел. Според Јемен и Ирак тоа е Иран, додека во Ирак на второ место е САД.

Од анкетираните 13 отсто млади изјавиле дека не се религиозни во споредба со 8 отсто во анкета од 2013 година. Најмногу оддалечување од религијата пред се е забележливо кај лица под 30 години – 18 отсто. Во Тунис тој процент е 30 отсто, а во Либија – над 20 отсто.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Што е крв пие, вампир не е; лета, а птица не е?

- Веројатно комарец!
- Ама каков комарец! Тоа е *Always Ultra*!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
- Пантификален ден на Светата столица.

1721.- По две децении војување со Шведска, по...
1752.- Умре Александар Скарлати, италијански...
1797.- Французинот Андре Жак Гарнериан прв го...