Кина олеснува некои анти-ковид мерки

Повеќе кинески градови делумно ги намалија ограничувањата против коронавирусот, додека полицијата денеска продолжи да патролира по улиците за да спречи протести.

Гуангжу на југ, Шиџиажуанг на север, Ченгду на југозапад и други големи градови објавија дека ги ублажуваат задолжителните мерки за тестирање и контрола на движењето. Во некои области, пазарите и автобуските линии се повторно отворени. Со силно полициско присуство досега немало знаци на протест.

На социјалните мрежи беше објавено дека полицијата по случаен избор ги запира луѓето да ги провери нивните телефони, веројатно барајќи забранети апликации како Твитер.

Властите денеска пријавија 36.061 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, од кои 31.911 без симптоми.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто девојките не можат да најдат маж кој е нежен, чуствителен и внимателен?
- Таквите веќе имаат дечко.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1478.- Роден е Томас Мор, англиски хуманист,...
1792.- Австрија и Прусија склучија сојуз против...
1812.- Роден е Чарлс Дикенс, англиски писател,...
1863.- На британскиот воен брод „Орфеј“, кој...