Presidenti Topi nis takimet për zgjidhjen e krizës politike

Tiranë, 8 shkurt (MIA) - Presidenti i Republikës, Bamir Topi ka nisur pak çaste më parë në Presidencë takimet në kuadër të përpjekjeve për vendosjen e dialogut politik mes maxhorancës dhe opozitës, me qëllim gjetjen e një kompromisi që do të çonte në zgjidhjen e krizës politike në vend, e krijuar nga bojkotimi  i Kuvendit  nga ana e Partisë Socialiste.

Sipas burimeve zyrtare nga Presidenca, kreu i shtetit ka zhvilluar takimin e parë me ambasadorin e Mbretërisë së Spanjës, Manuel Montobbio, vendi i të cilit mban dhe Presidencën e radhës së BE-së dhe me Ambasadorin e Delegacionit të Komisionit Evropian në Tiranë, Helmuth Lohan.

Pas këtij takimi, kreu i shtetit pritet të ketë një takim me ambasadorin e SHBA-së në Tiranë, John Withers, në vazhdën e përpjekjeve për bashkëpunim me ndërkombëtarët në arritjen e një marrëveshje mes palëve.

Dalja nga kjo situatë u rekomandua dhe nga rezoluta e Asamblesë Parlamentare të KE-së për Shqipërinë, e miratuar në seancën e 28 janarit. Në këtë dokument KiE i kërkoi qeverisë shqiptare dhe opozitës të ushtrojnë përgjegjësitë e tyre në thellimin e reformave në vend.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail