Kriza bërthamore në Japoni arrin kulmin

Tokio, 12 prill 2011 (MIA) - Agjencia japoneze për siguri formalisht e ka rritur në shkallën maksimale, 7, nivelin e krizës bërthamore në centralin Daiçi në Fukushima. Niveli është i barabartë me atë në Çernobil në vitin 1986.

Sipas shkallës ndërkombëtare, incidentet e nivelit 7 janë ato me "lëshim të madh të materieve radioaktive me efekte të gjera ndaj shëndetit dhe mjedisit".

Vlerësohet se sasia e materieve radioaktive të lëshuara nga Fukushima është vetëm 10 përqind e asaj që u lëshua nga reaktori Çernobil në Ukrainë.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail