Vuçiq: Më 11 korrik do ta përfaqësojë Serbinë në Srebrenicë

Beograd, 8 korrik 2015 (MIA) - Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se do të ndjekë ceremoninë përkujtimore të masakrës së Srebrenicës më 11 korrik, pasi Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka shtyrë votimin e një rezolute, e cila e përshkruan masakrën e vitit 1995 si gjenocid.

"Është koha të tregojmë se jemi të gatshëm për pajtim dhe se jemi të gatshëm të përkulim kokën tonë para viktimave të popujve tjerë", ka thënë Vuçiq, mbrëmë vonë në Beograd.

Këshilli i Sigurimit ka shtyrë për sot votimin e rezolutës së hartuar nga Britania, pasi Rusia ka kërcënuar se do t’i vendosë veto asaj, për shkak të referencës për gjenocid.

Serbia, serbët e Bosnjës dhe Rusia e kundërshtojnë këtë term.

Gjykatat ndërkombëtare dhe shumica e zyrtarëve në OKB e kanë përdorur atë për të përshkruar masakrën e 8.000 burrave dhe djemve myslimanë nga forcat serbe të Bosnjës.

Vuçiq ka thënë se ka marrë garanci nga Rusia se asnjë rezolutë që është "poshtëruese" për Serbinë dhe Republikën Serbe në Bosnje, nuk do të miratohet.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail