Plenkoviq: Insistojmë që t'i zgjidhim çështjet kontestuese me fqinjët

Split, 22 janar 2017 (MIA) - Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviq deklaroi se do të insistojë që qeveria e tij të zgjidh çështje që i vështirësojnë raportet me fqinjët.
"Do të këmbëngulim që të jemi qeveri, e cila do të zgjidh shumë çështje që i vështirësojnë raportet tona me fqinjët, por do t'i zgjidhim me inteligjencë, qetësi, duke insistuar që të mbështetemi në të gjitha mjetet politike dhe diplomatike që i kemi, duke i mbrojtur fuqimisht interesat e Kroacisë", deklaroi Plenkoviq.
"Kjo ka të bëjë edhe me Serbinë", shtoi Plenkoviq, i cili potencoi se të premten në Davos është takuar me kryeministrin e Serbisë Aleksandar Vuçiq.
"Zhvillojmë politikë përgjegjëse dhe këtë do ta vazhdojmë. Njëjtë është edhe në raportet me fqinjët tjerë, neve anëtareve mike të BE-së, Hungarisë, Sllovenisë dhe Italisë", tha Plenkoviq.
Kryeministri kroat vlerësoi se personat zyrtarë evropianë dhe botërorë e dinë se politika kroate është e orientuar drejt zgjidhjes së qetë të çështjeve të hapura me të gjithë fqinjët.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail