Merkel: Stabiliteti politik i Ballkanit do të thotë edhe stabilitet i jonë

Trieste, 12 korrik 2017 (MIA) - Kancelarja gjermane Angela Merkel sot në Samitin për Ballkanin Perëndimor në Trieste deklaroi se detyrë e Bashkimit Evropian është që ta afrojë rajonin "ngadalë, por sigurt" në drejtim të anëtarësimit në BE.
"Stabiliteti politik në rajon do të thotë stabilitet politik edhe për ne. Ne këtë e dimë nga përvoja", theksoi Merkel.
Paraprakisht, kancelari austriak Kristian Ken deklaroi se rajonit duhet t'i kthehet perspektivës së qartë evropiane.
"Ballkani Perëndimor nuk është oborri i pasëm i Evropës, por dhoma jonë e ditës, e përsëriti Kern qëndrimin e tij, duke vlerësuar se Bashkimi Evropian në terren ka humbur, ndërsa në të njëjtën kohë është rritur ndikimi rus, kinez, vehabist, por edhe turk.
Ai theksoi edhe se presidenti i ri amerikan Donald Tramp ka ngritur dinamikë të ri për Ballkanin Perëndimor dhe theksoi se "nuk guxon të lejohet formim i forcave jashtë-evropiane".
"Për Austrinë, Ballkani Perëndimor ende është rajon në të cilin mund ta përfaqësojë ndikimin e saj të jashtëm politik", theksoi Kern.
Ai shtoi edhe se rajoni mund të shërbejë si shembull për veprimin me emigrimin.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail