Han: Bashkimi i Evropës plotësisht sipas shembullit të Ballkanit Perëndimor

Beograd, 8 shkurt 2018 (MIA) - Komisari evropian për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han sot shfaqi bindje se bashkimi i Evropës që filloi në vitin 1989, mund të jetë i plotë vetëm pas inkuadrimit të Ballkanit Perëndimor.
Ai porositi se në fokus të atij procesi është sundimi i së drejtës që është bazë e Unionit.
Në konferencë Strategjia për Ballkanin Perëndimor-Hapja e rrugës drejt anëtarësimit në BE, Han theksoi se BE-ja është projekt i paqes, stabilitetit dhe prosperitetit që mund të jetë i plotë vetëm nëse Ballkani Perëndimor bëhet pjesë e Unionit.
Han e filloi fjalimin me përkujtimin e fjalëve të kryetarit të KE-së nga shtatori i kaluar se e ardhmja e BE-së nuk është vetëm në 27 anëtaret dhe se Strategjia për zgjerim e cila është miratuar këtyre ditëve e vendos përfundimisht jashtë dyshimeve perspektivën për rajonin.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail