Diplomati italian Filipo Grandi është Komisari i lartë i ri i KB-së për refugjatë - UNHCR

Nju-Jork, 12 nëntor 2015 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-mun, e emëroi diplomatin italian Filipo Grandi për Komisar të lartë të KB-së për refugjatë, i cili do të ketë për detyrë ta zgjidhë krizën më të madhe botërore me refugjatët në histori.

Grandi (58) do ta zëvendësojë portugezin Antonio Gutieresh, i cili ishte komisar i lartë për refugjatë nga vitit 2005, theksohet në kumtesën e KB-së.

Diplomati italian, i cili detyrën e merr më 1 janar, ka qenë shef i Agjencisë palestineze për Refugjatë të KB-së (UNRVA) nga viti 2005 deri në vitin 2010 dhe ka shërbyer në misionin e KB-së në Afganistan.

UNHCR thekson se ky është numri më i madh i personave të zhvendosur duke pasur parasysh faktin se gjatë Luftës së Dytë Botërore janë zhvendosur 50 milionë persona.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail