Përplasje në Bolivi pasi Anesi u shpall president

Pa Paz, 13 nëntor 2019 (MIA) – Në rrugët e kryeqendrës në Bolivi, La Paz, kanë shpërthyer përplasje pasi liderja opozitare Thanin Anes u shpall presidente e përkohshme e vendit, pas dorëheqjes së Evo Moralesit.

Anesi u shpall president kalimtar edhe pse nuk pati kuorum gjatë votimit për zgjedhjen e saj në Kongresin bolivian, sepse senatorët e partisë së majtë të Evo Moralesit e bojkotuan votimi, transmetuan mediat britanike.

Ajo mbrëmë vonë e ndërmori kontrollin e përkohshëm mbi Senatin, ndërsa përfaqësuesit e partisë Lëvizje për Socializëm të Evo Moralesit nuk ishin të pranishëm në sallë kur ajo këtë e shpalli.

Ithtarët e zemëruar të Moralesit tentuan të vijnë deri te godina e Kongresit duke thirrur se jo duhet të japë dorëheqje, transmetojnë mediat amerikane.

Morales, i cili donte ta transformojë Bolivinë, si president i parë autokton indigjen, dje u nis për në Meksikë ku ka kërkuar azil dhe menjëherë i është aprovuar, derisa mijëra ithtarë të tij në rrugët e kryeqendrës boliviane kërkuan kthimin e tij në vend.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail