Dejl Fisher: Këtë vit në botë nuk do të arrihet imunitet kolektiv nga koronavirusi

Londër, 11 janar 2021 (MIA) – Programet për vaksinim gjatë këtij vit nuk do të sigurojnë imunitet kolektiv nga pandemia globale, vlerësuan ekspertë të shëndetësisë, duke theksuar se arsyet për këtë qëndrojnë kryesisht në qasjen e kufizuar të vaksinave në vendet e varfra, problemet me besimin në bashkësi të caktuara dhe mutacione të mundshme të virusit.

Dejl Fisher, shefi i Rrjetit global për paralajmërim dhe përgjigje ndaj epidemive, i koordinuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, beson se ne nuk do të kthehemi në normalitet së shpejti, transmeton gazeta britanike “Guardian”.

“E e dimë që duhet të fitojmë imunitet kolektiv dhe kjo na duhet në shumicën e vendeve, kështu që kjo nuk do të ndodhë në vitin 2021,” tha ai.

“Ndoshta ekzistojnë disa vende që mund ta arrijnë këtë, por edhe atëherë situata nuk do të jetë normale, veçanërisht në lidhje me kontrollin e kufirit”, shtoi Fisher. ls/sn/lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail