Njëzet të vdekur në një sulm të ri në Nigeri

Abuxha, 16 prill 2014 (MIA) - Njëzet persona janë vrarë në një sulm në Nigeri, për të cilin ekziston dyshim se e kanë kryer kryengritësit islamikë, kumtuan sot autoritetet lokale.

Ky është sulmi më i ri nga seria e kryer në tre ditët e fundit.

Para dy ditëve më shumë se 100 vajza janë rrëmbyer nga gjimnazi shtetëror i femrave në rajonin e Çibokut në shtetin Borno,  pas çka sulmuesit e kanë djegur ndërtesën dhe kanë hapur zjarr ndaj grupit të ushtarëve dhe policëve. Supozohet që sulmin e kanë kryer anëtarët e grupit radikal Boko Haram.

Të njejtën ditë është kryer edhe sulm me bombë në periferinë e Abuxhës me ç'rast humbën jetën  të paktën 75 njerëz, që është deri tani sulmi më vdekjeprurës në kryeqytetin e Nigerisë.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail