Danimarka i pengon refugjatët të shkojnë në Suedi

Kopenhagë, 8 shtator 2015 (MIA) - Policia daneze mbrëmë ka mbyllur në autostradë për shkaqe sigurie, duke penguar dhjetëra refugjatë, përfshirë gra dhe fëmijë ta kalojnë kufirin me Suedinë, lajmëron Radio Evropa e Lirë.

Paraprakisht atje kanë arritur rreth treqind refugjatë me shpresë se më këmbë do të kalojnë në Suedi përmes urës qi i lidh Kopenhagën dhe Malmen. Ka ardhur deri në përplasje fizike mes policisë dhe refugjatëve të cilët kanë refuzuar që t'u merren shenjat e gishtit, duke u frikësuar se nuk do t'ju lejohet ta braktisin Danimarkën.

Kryeministri Lars Rasmusen paralajmëroi se askujt nuk do t'i lejohet ta vazhdojë rrugën drejt Suedisë.

"Nuk mund t'i injorojmë obligimet tona dhe t'i dërgojnë atje pa pajtueshmëri me autoritetet suedeze. Nuk jemi si vendet e tjera të cilat janë përgjegjëse për qtë që sistemi për azil është nën presion të madh" tha ai.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail