MPJ ruse kumtoi se do të ndërmarrë masa adekuate pasi që Greqia do të dëbojë dy diplomatë rusë

Moskë, 11 korrik 2018 (MIA) - Ministria ruse e Punëve të Jashtme kumtoi sot se do të ndërmarrë masa adekuate pasi që Greqia paralajmëroi se do të dëbojë dy diploamtë rusë.
Paraprakisht gazeta greke "Katimerini" kumtoi se qeveria e Greqisë solli vendim për dëbimin e dy dioplomatëve rusë dhe ndalesë pë hyrje në Greqi të dy të tjerëvfe. Siç pohon gazeta, autoritetet greke i akuzojnë diplomatët për përzierje në punët e brendshme të shtetit dhe për aktivitete kundër sigurisë nacionale.
Sipas burimeve të larta diplomatike greke, Athina bën thirrje për dëbim urgjent të dy diplomatëve rusë, mes të cilëve edhe Viktor Jakovlev nga ambasada ruse, dhe dëbim të dy të tjerëve.
Burimet e njejta vërejnë se kjo po ndodhë pas përpjekjeve të shumta të koordinuara për zgjerim të ndikimit rus në Greqi, prëfshirë edhe përmes aktiviteteve të Shoqërisë imperaatorike ortodokse palestineze.
Buriemt cekin se Greqia vazhdon të kërkojë bashkëpunim të mirë me Rusinë dhe i inkurajon marrëdhëniet miqësore mes dy vendeve, por shton se kjo është e mudnur vetëm gjatë respektimit të sovranitetit të seciloit vend.
Sipas burimeve, për çmim në të holla, diplomatët rusë kanë tentuar ta prëfitojnë vëmendjen e mitropolitëve në kierarkinë ortodokse greke, të Malit të Shenjtë.
Burime diplomatike të gazetës i përmendin edhe përpjekjet e Rusisë për të intervenuar në çështjen e ndjeshme, siç është marrëveshja mes Greqisë dhe Republikës së Maqedonisë për emrin, e me atë të ndikojë negativisht në rolin e Greqisë në Ballkan.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail