Britania e Madhe edhe teknikisht në recesion, për herë të parë pas 11 viteve

Londër, 12 gusht 2020 (MIA) – Ekonomia e Britanisë së Madhe duroi rënie më të madhe midis muajve prill dhe qershor, sepse masat për ndërprerje të përhapjes së koronavirusit të ri zyrtarisht e shtynë shtetin në recesion.

Ekonomia britanike ra për 20,4 për qind në krahasim me tre muajt e parë të vitit.

Me atë, Britania teknikisht hyri në recesion, të definuar në dy kuartalet e fundit me rënie ekonomike.

Kjo është hera e parë që Britania të gjindet në recesion nga viti 2009.

Persona zyrtarë deklaruan se ekonomia filloi të rikuperohet në qershor, prejse masat qeveritare të destinuara për koronavirusin filluan të lehtësohen. sa/lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail