Breiviku “do ta bënte sërish sulmin”

Oslo, 17 prill 2012 (MIA) - Vrasësi masiv, Anders Bering Breivik, ka bërë deklaratën e tij të hapjes në një gjykatë të Oslos. Ai është deklaruar i pafajshëm ndaj akuzave për vrasjen e 77 personave në korrik të vitit të kaluar, duke thënë se ka vepruar në “vetëmbrojtje”.

Në deklaratën e tij, Breivik e ka përshkruar veprimin që ka bërë si “sulmin më të sofistikuar dhe më spektakular politik në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore”, duke thënë se do ta bënte sërish.

Gjykimi i vrasësit të tetë personave në Oslo dhe i 69 të tjerëve në ishullin Utoja ka nisur të hënën.

Nëse dënohet dhe vërtetohet se është normal, ai mund të përballet me 21 vjet burg –  periudhë që mund të zgjatet nëse ai vazhdon të konsiderohet i rrezikshëm.

Nëse shpallet i çmendur, Breivik mund të dërgohet në spital të mbyllur psikiatrik për kohë të pacaktuar.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail