Vatikani konfirmoi: Papa tërhiqet më 28 shkurt

Romë, 11 shkurt 2013 (MIA) - Kryetari i Kishës Katolike, papa Benedikti i Gjashtëmbëdhjetë gjatë meshës së sotme në Romë paralajrmëroi se planifikon që të tërhiqet nga funksioni më 28 shkurt.

Zëdhënësi i Vatikanit, Federiko Lombardi konfirmoi se papa do të largohet nga ky funksion më 28 shkurt në orën 20 sipas Griniçit.

Papa njoftoi se  për shkak të stresit dhe shëndetit të brishtë nuk mund të qëndrojë më në funksion. Ai do të jetë papa i parë, pothuajse pas 600 vitesh që jep dorëheqje nga funksioni. Papa Benedikti i Gjashtëmbëdhjetë (85) këtë funksion e ka kryesuar pothuajse tetë vjet, nga prilli i vitit 2005, kur edhe u zgjodh.

Vatikani njoftoi se pozicioni kohë do të mbetet i paplotësuar. Papa i ri do të zgjidhet nga fundi i marsit.

"Me të vërtetë është shumë shpejt të thuhet se kush ishte arritja më e madhe e tij" deklaroi Eduard Pentin nga Herald Katolik.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail