Lombardi: Papa nuk vuan nga ndonjë sëmundje konkrete

Vatikan, 11 shkurt 2013 (MIA) - Drejtori i pres shërbimit të Vatikanit Frederiko Lambardi sot deklaroi se shkak për tërheqjen e Papës 85 vjeçar Benedikti i Gjashtëmbëdhjetë nuk është gjendja e tij shëndetësore dhe se papa e ka marrë vendimin pa presion prej anash.

"Papa nuk vuan nga ndonjë sëmundje konkrete, ai në muajt e fundit ankohej nga zvogëlimi i energjisë fizike dhe shpirtërore, që është e zakontë për moshën e tij", theksoi Lombardi.

Ai theksoi se në historinë e kishës katolike deri tani vetëm një papë në shekullin 15 vullnetarisht është tërhequr.

Presidenti italian Xhorxho Napoletano ka shprehur keqardhje për tërheqjen e papritur vullnetare të "mikut të madh të popullit italian" papës Bendekiti i Gjashtëmbëdhjetë.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail