"Panorama": Papa u tërhoq për shkak të intrigave dhe konflikteve në Vatikan

Romë, 14 shkurt 2013 (MIA) - Nxitja e fundit, që e bindi papa Benediktin e Gjashtëmbëdhjetë të tërhiqet ka qenë raporti i tre kardinalëve nga Vatikani, të angazhuar nga ai të zbatojnë hetim për publikimin e dokumenteve të papëve në mediat, publikoi revista italiane "Panorama".

Revista pohon se papa e ka marrë këtë vendim për abdikim që më 17 dhjetor të vitit të kaluar, kur e ka marrë pjesën e fundit të raportit të besueshëm. Në të janë përshkruar intrigat dhe konfliktet në Vatikan. Nga raporti shihet se kardinalët janë kundër ndryshimeve dhe kundër veprimit të papës, para se gjithash për transparencë më të madhe në Vatikan.

"Panorama" thekson se pjesë e luftës së brendshme në hierarkinë e Kishës katolike të Romës nga zyra e papës, respektivisht veprimin e dokumenteve deri te mediat nga sekretari i atëhershëm i papa Paolo Gabriele.

Raporti është përgatitur nga tre kardinali: sllovaki Jozef Tomko, spanjolli Hulian Ersans dhe italiani Salvatori di Xhorxhi.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail