Rasmusen: Rusia t'i tërheqë trupat nga kufiri ukrainas

Sofje, 11 prill 2014 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Anders Fog Rasmusen kërkoi nga Rusia që t'i tërheqë trupat e saj nga kufiri ukrainas dhe të inkuadrohet në dialog me respektimin e sovranitetit të Ukrainës.

"Tentimet e Rusisë që me dhunë të shënojë linja të reja të ndarjeve në Evropë, ta kufizojë sovranitetin e Ukrainës dhe sërish të krijojë sferë të ndikimit mbi shtetet e tjera, i shkelin normat ndërkombëtare", deklaroi Rasmusen pas takimit me presidentin bullgar Rosen Rlevneliev në Sofje.

NATO, sipas tij, ndërmerr hapa me qëllim të zgjidhjes së problemeve me jostabilitetin të cilat filluan me aksione "jolegjitime" të Rusisë.

Rasmusen bëri thirrje për gjetje të zgjidhjes politike për krizën dhe shtoi se Aleanca nuk shqyrton opsion ushtarak për Ukrainën. Ai gjithashtu kërkoi që të pengohet ulja në buxhetet ushtarake.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail