Lavrov: Përdorimi i forcës ndaj protestuesve ukrainas duhet të ndërpritet

Hanoj, 16 prill 2014 (MIA) - Takimi për Ukrainën në Gjenevë, i caktuar për nesër, mbetet në rend dite. Çdo përdorim i forcës ndaj protestuesve ukrainas të cilët protestojnë, megjithatë, duhet të ndërpritet, deklaroi shefi i diplomacisë ruse Sergej Lavrov.

"Rusia do të kërkojë që udhëheqësia e Kievit të paraqesë respekt ndaj kërkesave të njerëzve në Ukrainën Juglindore, në vend ta përdorë armatën - diçka  e ndalur nga legjislacioni ukrainas" tha ai.

"Marrëveshje mund të arrijnë vetë ukrainasit, sepse burimet e krizës  janë në krizë të thellë të shtetësisë ukrainase. Nuk ka rrugë prej jashtë për këtë krizë pa dialog me pjesëmarrje të barabartë të të gjitha forcave politike dhe të gjitha rajoneve" tha Lavrov në Hanoj pas takimit me homologun vietnamez Fam Bin Min.

Të gjithë miqtë e sinqertë të Ukrainës dhe populli i saj janë të obliguar t'i detyrojnë autoritet e sotme në Kiev të fillojnë reformë kushtuese, që të munden "të gjitha rajonet nga vendi të sigurojnë të drejta në shtetin ukrainas" shtoi diplomati i parë rus.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail