BE dhe Ukraina arritën marrëveshje për mbështetje të institucioneve shtetërore

Bruksel, 13 maj 2014 (MIA) - BE-ja dhe Ukraina arritën marrëveshje për mbështetje të institucioneve shtetërore ukrainase në vlerë prej 335 milinë eurove dhe e përfunduan nënshkrimin e memorandumit për ndihmë makrofinanciare prej një miliard euro.

Dy dokumentet u nënshkruan sot gjatë mbledhjes së anëtarëve të Komisionit evropian dhe përfaqësuesve të autoriteteve ukrainase.

Brukseli dhe Kievi arritën marrëveshje që ta nënshkruajnë pjesën ekonomike të Marrëveshjes për asociim "në kohë sa më të shpejtë" pas mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale në Ukrainë më 25 maj.

Kjo pjesë e marrëveshjes duhet të krijojë kushte për zonë të lirë tregtare, e më pas edhe hapje të tregut ukrainas për mallra evropiane.

Nënshkrimi i pjesës ekonomike të marrëveshjes nuk do të thotë edhe hyrja e saj në fuqi, sepse ajo duhet të ratifikohet nga Parlamenti ukrainas dhe të gjitha 28 vendet-anëtare të BE-së.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail