Pavlopulos me kritika deri te auoritetet e Maqedonisë për ngjarjet në Idomeni

Athinë, 11 prill 2016 (MIA) - Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopulos, në takimin e sotëm me kryeministrin portugez Antonio Kosta, dërgoi kritika deri te autorietet e Maqedonisë në lidhje me ngjarjet e djeshme në Idomeni.

Sipas Pavlopulos, "sjella e autoriteteve të Maqedonisë është e pakuptimtë dhe e papranueshme dhe me sjelljen e këtillë për vendin fqinj nuk ka vend as në BE as në NATO".

"Për fat të keq disa nga partnerët tanë sillen me fobi ndaj refugjatëve. Kjo është diçka që nuk përputhet në Evropë dhe në mentalitetin e sah. Për shkak se solidariteti është parim kryesor i mënyrës së të menduarit në BE. Këtu dëshiroj të theksoj se vendet fqinje, kjo në mënyrë të veçantë ka të bëjë me IRJM-në, që synojnë hyrje në BE dhe NATO, kur sillen ndaj refugjatëve siç janë sjellur për shembull dje këtu në Greqi, në mënyrë që është e paimagjinueshme për njerëzimin, është e qartë se nuk e kanë vendin në BE, as në NATO", ka thënë Pavlopulos.

Në lidhje me krizën e refugjatëve, ai mes therash ka thënë edhe se që të zgjidhet problemi me refugjatët në kuadër të Bashkimit Evropian, duhet të zbatohet marrëveshje mes BE-së dhe Turqisë.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail