Dimitriev: Gjeneratat e ardhshme të marrin shembull nga veprat e Nënës Terezë

Vatikan, 4 shtator 2016 (MIA) - Kanonizimi i Nënës Terezës është ngjarje e madhe për Republikën e Maqedonisë dhe për popullin e Maqedonisë. Sot fituam edhe shenjtore me orgjinë nga Maqedonia,  që vetvetiu e tregon madhësinë e ngjarjes, deklaroi kryeministri Emil Dimitriev pas shpalljes së Nënës Terezë për Shenjtore në Vatikan.

Dimitriev, njoftoi korrespondenti i MIA-s, tha se prezenca në Vatikan e delegacionit të Maqedonisë është shprehje respekti ndaj madhësisë së saj. Informoi se kanë pasur takim të shkurtë me papa Françeskun, të cilin e kanë shfrytëzuar edhe një herë ta riafirmojnë ftesën për vizitën e tij në Maqedoni.

Ai vlerëson se dimensioni i saj kozmopolit ishte kurora e tërë asaj që e ka bërë për njerëzimin dhe se do të jetë mësim për gjeneratat e ardhshme  që të marrin shembull nga veprat që i bëri Nënë Tereza.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail