Cipras: Avionët Rafall do të fluturojnë mbi Maqedoninë e Veriut në kuadër të marrëveshjes Greqia ta monitorojë hapësirën ajrore

Athinë, 21 janar 2022 (MIA) – Sot kemi një aleat, një vend, hapësira ajrore e të cilit mbrohet nga aeroplanët Rafall që i morëm pardje, gjashtë Rafallët do të fluturojnë mbi Maqedoninë e Veriut sipas marrëveshjes që Greqia ta monitorojë hapësirën ajrore, tha lideri i SIRIZA-s Aleksis Cipras në intervistën për televizionin grek “Kontra”, njoftoi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Duke folur për Marrëveshjen e Prespës dhe marrëdhëniet me Maqedoninë e Veriut, ai kritikoi kryeministrin aktual grek Kirjakos Micotakis për pozicionin e tij përpara se të vinte në pushtet, se ai u përpoq të “abuzonte me ndjenjat e qytetarit mesatar grek” dhe se ishte një përpjekje për “. mashtrim politik ekstrem”.

“Mendoj se i gjithë populli grek e ka kuptuar, ndërsa në një masë të madhe edhe njerëzit që votuan për Demokracinë e Re në zgjedhjet e mëparshme, se rasti i mosmarrëveshjeve, rezistenca e Demokracisë së Re ndaj Marrëveshjes së Prespës ishte një përpjekje për të shpërdoruar ndjenjën e një qytetar mesatar grek që gjithsesi ka shqetësime dhe ndjeshmëri për çështje kombëtare dhe ishte një tentativë për mashtrim politik. Mashtrim politik ekstrem, tha Cipras.

Ai shtoi se fakti që Micotakis “mori një qëndrim të papranueshëm dhe instrumentalizues për një çështje shumë kritike kombëtare për t’u bërë kryeministër është regjistruar në shoqërinë greke, në historinë greke dhe në ndërgjegjen e qytetarëve”, por theksoi se ajo që ka rëndësi tani është nëse vendi duhet ta lidhë këtë marrëveshje apo jo.

Ai e përmendi sërish Turqinë, e cila tha se ka potencial për të depërtuar në Ballkan.

“Nëse do të kishim në kufirin tonë me Maqedoninë e Veriut, një Turqi si ajo e Libisë do të ishte diçka pozitive për vendin? Apo e rrezikshme dhe e dëmshme? Sot kemi një vend aleat, një vend hapësira ajrore e të cilit mbrohet nga avionët Rafall që morëm pardje, gjashtë Rafallët do të fluturojnë mbi Maqedoninë e Veriut. Brenda aleancave tona, Greqia është ajo që mori mbikëqyrjen e hapësirës ajrore të Maqedonisë së Veriut, ne e nënshkruam atë,” tha kreu i SIRIZA-s në një intervistë, duke i kërkuar qytetarit mesatar grek dhe të gjithë “superpatriotëve” që protestojnë ta marrin këtë parasysh. ls/lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail