Minçev: Bullgaria nuk po përgatitet të heqë veton për Maqedoninë e VeriutSofje, 22 maj 2022 (MIA)- Kryetari i Kuvendit kombëtar të Bullgarisë, Nikolla Minçev në intervistën për BNR ka deklaruar se Qeveria nuk po përgatitet ta heq veton për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE, njofton korrespondenti i MIA-s në Sofje.

Sipas Minçevit, kategorikisht nuk do të ketë heqje unanime të vetos për Maqedoninë e Veriut, por siç tha, “kjo temë shumë po eksploatohet për qëllime politike”.

“Arsye reale të pretendohet se ne do të heqim dorë nga interesi kombëtar i Bullgarisë, nuk ka”, tha ai.

Qëndrimi bullgar për këtë temë sipas tij është i qartë dhe pritet përmbushje e Marrëveshjes për fqinjësi të mirë dhe marrëveshjeve tjera.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail