Si ndikon dashuria tek shëndeti?

Kur jemi të dashuruar jemi më të lumtur dhe më të relaksuar, që është shumë mirë për tërë shëndetin e organizmit tonë. Për shkak të dashurisë jëmi më të dobët. Adrenalina e cila krijohet në trupin tonë kur jemi të dashuruar, e zvogëlon oreksin për ushqim.

Për shkak të dashurisë dukemi më të rinj

Dashuria e nxit zhvillimin e hormonit DHEA i cili llogaritet eliksir i rinisë, pasi ndikon në rritjen e nivelit të beta-endofrinit në tru, çka ndikon në rritjen e epshit, shton dëshirën për jetë, e zvogëlon stresin, e tërë kjo ndikon që ne të dukemi më të rinj.

Për shkak të dashurisë jetojmë më gjatë

Sipas hulumtimit të bërë në Universitetin në Utah, ata të dashuruarit të cilëve u rikthehet dashuria, jetojnë më gjatë nga ata të vetmuarit. Kur ndjehemi të dashuruar rritet vetëbesimi ynë, ndërsa me këtë zvogëlohen shanset që të bini në depresion.

Për shkak të dashurisë mbajmë mend më mirë

Dashuria e përmirëson punën e qelizave të trurit, këtë e ka treguar një hulumtim italian, sipas të cilit ne mbajmë mend më shumë imtësira, të cilat ndoshta më herët kemi menduar se nuk janë të rëndësishme.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail