Fëmija më i madh urren të vegjlit: Këshilla që do t’ju ndihmojnë të krijoni miqësi

Shihni se si ta zgjidhni këtë problem

Shumë prindër luftojnë me një marrëdhënie të ngjashme midis fëmijëve të tyre.

Mbani në mend se fëmijët do të kenë shumë kohë para vetes së tyre për t’u afruar, edhe pse ne e dimë që dëshironi që kjo të ndodhë sa më shpejt, transmeton Telegrafi.

1. Kushtojini vëmendje

Vendosni vetes një qëllim në cilën sferë dëshironi t’i kushtoheni më shumë vogëlushit më të rritur dhe filloni të punoni në të. Për shembull, ju dëshironi t’i tregoni atij se e doni. Përqendrohuni tek ai, tregojini atij dashurinë me gjëra të vogla.

Gjithashtu, ju sugjerojmë që të gjeni të paktën gjysmë ore në ditë kur do të jeni vetëm me fëmijën më të madh. Në atë mënyrë ju do t’i tregoni edhe atij se edhe ai është gjithashtu i rëndësishëm dhe se ju pëlqen të bëni disa gjëra së bashku.

Këto momente të veçanta, të vetmuara tuajat do të kenë një rëndësi të madhe. Në këtë mënyrë, fëmija do të ndalojë së shmanguri vëllain ose motrën e tij, sepse e di që edhe ju jeni të tijtë.

2. Xhelozia

Flisni me fëmijën dhe inkurajoni që të tregojë se si ndihet. Tregojini atij se është në rregull dhe përpiquni ta ndihmoni t’i rregullojë këto ndjenja. Kur ai ndien se ju e shihni dhe kuptoni atë, ju tashmë jeni në gjysmë të rrugës.

3. Roli i vëllait më të madh ose i motrës më të madhe

Pasi t’i keni kushtuar kohë fëmijës dhe pastaj të keni folur për të gjitha këto ndjenja të vështira, është koha për të inkurajuar fëmijën që të ketë një sjellje pozitive ndaj fëmijës më të vogël.

Mendoni se si e rritni vetëbesimin e fëmijës tuaj kur bëhet fjalë për rolin e fëmijës më të madh. Mund ta inkurajoni fëmijën me fjalët: “Ua, bebja qau aq shumë, dhe ju arritët ta qetësoni me një fytyrë të qeshur. Ju e bëtë atë të ndihet më mirë. Bebja është e lumtur që ju jeni vëllai i madh”.

Ju gjithashtu mund të mendoni se si ta përfshini fëmijën në kujdesin për beben. Për shembull, ju mund t’i jepni fëmijës tuaj një detyrë ‘të madhe’ për t’jua dhënë pelenat, ndërsa ia ndërroni pelenat bebes.

Në këtë mënyrë, fëmija më i madh do të ndihet i rëndësishëm në sytë tuaj, por edhe para vëllait apo motrës së tij më të vogël. Xhelozia dhe të gjitha ndjenjat negative do të shuhen dhe marrëdhënia e tyre do të bëhet më e mirë dhe më e mirë.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail