Shumë vajza kalojnë në një model flokësh më të shkurtër pas ndarjesLos Anxhelos, 2 shtator 2022 (MIA) – Pas prishjes së një lidhjeje dashurie, shumë vajza mendojnë, por edhe synojnë një gjë të çuditshme, (të pa)zakonshme – një model flokësh të ri. Dhe, sipas koloristes së famshme amerikane Jenny Perry, ky ndryshim lidhet më shpesh me një prerje flokësh sesa një ndryshim në ngjyrën e flokëve.

- Atëherë duhet të heqësh qafe energjinë e keqe dhe me një prerje të mirë apo të re, mund të ndihesh edhe më i lirë mendërisht, shpjegon Perry për prerjen e flokëve pas ndarjes.

Megjithatë, për ata që duan flokë të gjatë, thotë ai, prerja e tyre definitivisht nuk është një opsion, por edhe zgjatimi i flokëve!

– Mendoj se ndryshimi i pamjes tënde të jep një pamje të re për veten. Pra, nëse doni flokë të gjatë, zgjatimet mund të shërbejnë si një ndryshim i menjëhershëm – dhe flokët tuaj do të rriten përsëri, shton ajo.

Perry pajtohet që një prerje flokësh ose ndryshimi i ngjyrës mund të jetë ndryshimi më i lehtë pas një ndarjeje, pasi flokët rriten shpejt dhe mund të kalojnë lehtësisht nga një nuancë në tjetrën. Megjithatë, përpara çdo përpjekjeje të tillë, është e rëndësishme të kuptohen arsyet psikologjike që qëndrojnë pas kësaj.

Psikoterapistja amerikane Rachel Wright, e specializuar në seks dhe marrëdhënie, tregon pse ky ndryshim është kaq joshëse.

“Kur thjesht duam të kontrollojmë ndryshimet në një farë mënyre, dhe veçanërisht kur pjesa tjetër e jetës sonë është plotësisht jashtë kontrollit, flokët tanë janë diçka që është plotësisht në duart tona, thotë ajo.

Për më tepër, një transformim vizual mund të jetë pikërisht ajo që nevojitet, për të shkaktuar ndryshime nga brenda dhe për t'u "rirë në këmbë" pas atij "tërmeti" emocional.

A është ndryshimi i flokëve tuaj një mënyrë e shëndetshme për të përballuar një ndarje?

Në përgjithësi, ndryshimi i flokëve tuaj është një mënyrë e shëndetshme për të kaluar në një kapitull të ri në jetë. Megjithatë, para kësaj ndërmarrjeje, duhet menduar – çfarë fshihet pas dëshirës për flokë më të shkurtër.

– Duhet të pyesni veten – po e bëni këtë për veten apo për dikë tjetër? Ja një shembull i shpejtë – nëse tundoheni të shkurtoni balluket pas ndarjes, pyesni veten pse. A ju pëlqejnë balluket? I donit para ndarjes? Nëse po, atëherë mos ngurroni t'i shkurtoni ato! Megjithatë, nëse ju pëlqen pamja e ballukeve, por e dini që ish-i juaj i urren ato (ose anasjelltas – i do), atëherë dëshira juaj ndoshta nuk vjen nga arsyeja e duhur, shpjegon Dr. Wright.

Nëse, nga ana tjetër, nuk e gjetët veten në këto radhë dhe nuk dëshironi të ndryshoni në asnjë mënyrë modelin e flokëve, sipas ekspertëve, ka mënyra të tjera për të ndryshuar pamjen tuaj dhe gjithashtu mjedisin për t'u ndjerë të freskët. pas ndarjes (nëse dëshironi, sigurisht). Mund, për shembull, të ndryshoni stilin e veshjes, mënyrën e grimit, të rregulloni mobiljet në apartament, të udhëtoni diku, të filloni një hobi të ri... Ju e dini më së miri se çfarë ju bën më të lumtur.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail