Ujku i parë arktik Maya i klonuar me sukses

Ujku i parë arktik Maya i klonuar me sukses

Pekin, 20 shtator 2022 (MIA) – Kompania gjenetike Synogen Biotechnology, me seli në Pekin të Kinës, dje njoftoi lajmin për ujkun e parë të egër arktik të klonuar me sukses në botë. Video-mesazhi erdhi 100 ditë pasi ajo lindi në një laborator në provincën Liaoning të Kinës. Shkencëtarët thonë se kafsha është një "pioniere në mbarështimin e kafshëve të rralla dhe të rrezikuara" përmes teknologjisë së klonimit.

– Për të shpëtuar kafshën e rrezikuar, filluam bashkëpunimin kërkimor me “Harbin Polarland” për klonimin e ujkut arktik në vitin 2020. Pas dy vitesh përpjekjesh të mundimshme, ujku arktik u klonua me sukses. Ky është rasti i parë i këtij lloji në botë, tha Mi Jidong, drejtor i përgjithshëm i kompanisë.

Lindja e ujkut të egër arktik të parë të klonuar në botë është një moment historik për shkencën e aplikuar të klonimit. Është e një rëndësie të madhe për ruajtjen e kafshëve të rralla dhe të rrezikuara dhe biodiversitetit, sipas ekspertëve.

E lindur më 10 qershor, ujku i quajtur Maya është në gjendje të mirë shëndetësore. Sipas Zhao Jianping, zëvendësmenaxheri i përgjithshëm i kompanisë, klonimi u arrit duke ndërtuar 137 embrione të reja nga ovocitet enukleuara dhe qelizat somatike, e ndjekur nga transferimi i 85 embrioneve në mitrën e shtatë qenve beagle femra, njëra prej të cilave u fekondua dhe lindi. si një foshnjë e shëndoshë.ajo ujk – Maya.

Zgjedhja e një qeni si nëna surrogate e Majës u bë sepse qentë ndajnë të njëjtin prejardhje gjenetike si ujqërit.

Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës rendit ujqërit e Arktikut si të rrezikuar në "Listën e Kuqe të Llojeve të Kërcënuara". Habitati i tyre natyror është zona veriore e Arktikut të Euroazisë, Grenlandës dhe Kanadasë. Në Kinë, ato importohen nga jashtë dhe rriten në kopshtet zoologjike.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail