Fshat italian me “eliksirin” e jetës së shëndetshme e të gjatë

Romë, 21 tetor 2022 (MIA) – Fshati italian Limone sul Garda është unik në shumë drejtime, por edhe sepse banorët e tij mbajnë një gjen unik për këtë vend, të cilin e quajnë “eliksiri” i jetës së shëndetshme dhe të gjatë.

Është një fshat piktoresk peshkimi në brigjet e liqenit Garda në rajonin italian të Lombardisë – një vend i pazakontë me rreth 1000 banorë. Dhe është gjithashtu pika më veriore ku limonët rriten natyrshëm. Ka një klimë mjaft të butë duke pasur parasysh se ndodhet pothuajse në rrëzë të Alpeve. Ndoshta është pikërisht ky kombinim faktorësh që siguron atë “eliksir” sekret për një jetë të gjatë.

Vendasit, thonë ata, hanë të gjitha llojet e ushqimeve pa u shqetësuar për obezitetin apo problemet e zemrës. Këta njerëz kanë të ashtuquajturat “gjeni i limonit”, i cili përmban një proteinë të veçantë që shkatërron lipidet dhe në këtë mënyrë ruan qarkullimin e shëndetshëm të gjakut.

Për 40 vjet, banorët e Limón sul Garda kanë qenë nën vëzhgim shkencor, me dhurime jashtëzakonisht të shpeshta gjaku për analiza.

Cesare Sirtori, profesor i farmakologjisë klinike në Universitetin e Milanos, drejton ekipin që identifikoi për herë të parë "eliksirin", e quajtur profesionalisht proteina A-1 Milano. Ai thotë se njerëzit nga fshati Limone kanë nivele jashtëzakonisht të ulëta të HDL-kolesterolit, i cili duket të jetë rezultat i një mutacioni gjenetik në bartësin e proteinave.

Është gjithashtu interesante që ky mutacion gjenetik, dhe përfitimet shëndetësore të të gjithëve, janë unike për këta fshatarë – dhe nuk mund të gjendet askund në fshatrat e afërt, thonë shkencëtarët.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail