Vendet më të sigurta për të udhëtuar në 2023Los Anxhelos, 9 janar 2023 (MIA) – Kompania amerikane “Berkshire Hathaway Travel Protection” (Berkshire Hathaway Travel Protection) prezantoi listën e vendeve më të sigurta për udhëtim në vitin 2023. Nga gjithsej 15 vende, 11 janë në Evropë dhe Holanda ka vendin e parë.

Disa faktorë kontribuojnë në renditjen, duke përfshirë rezultatet e një sondazhi të njerëzve që kanë vizituar ato vende, Indeksi Global i Paqes (GPI), këshillat më të fundit të udhëtimit të Departamentit të Shtetit të SHBA dhe rezultatet e GeoSure Global, të cilat kombinojnë krimin, shëndetin dhe udhëtimet kryesore në qytet. paralajmërimet. Megjithatë, disa vende, si Finlanda, nuk janë përfshirë në analizë.

11 vendet evropiane që hynë në top 15 listën janë: Belgjika, Britania e Madhe, Irlanda, Spanja, Zvicra, Suedia, Gjermania, Norvegjia, Islanda, Danimarka dhe Holanda. Jashtë Evropës, Australia, Kanadaja, Zelanda e Re dhe Emiratet e Bashkuara Arabe u renditën gjithashtu në listën e më të sigurtave.

Belgjika renditet e 15-ta në listën e përgjithshme të Berkshire dhe e 22-ta në GPI. Kërcënimi më i madh në këtë gjendje mund të jetë marrja e kalorive. Departamenti Amerikan i Shtetit e rendit vendin në kategorinë e nivelit 2, duke këshilluar megjithatë udhëtarët të jenë të kujdesshëm për shkak të mundësisë së ulët të një kërcënimi terrorist.

Mbretëria e Bashkuar është vendi i 14-të më i sigurt në botë, krahasuar me Nr. 18 vite më parë, dhe është i 34-ti në GPI dhe është në kategorinë e nivelit 2 të SHBA.

Irlanda renditet e 12-ta në listën e përgjithshme, e treta në GPI dhe është në kategorinë Tier 1 në SHBA.

Spanja renditet e 11-ta në listën e Berkshire dhe është në top 30 të GPI. Departamenti i Shtetit e klasifikon atë si kategorinë e Nivelit 2.

Zvicra renditet e nënta në listën e Berkshire, e 11-ta në GPI dhe është në kategorinë më të ulët të Departamentit të Shtetit të SHBA, Niveli 1.

Suedia është në vendin e tetë në renditjen e përgjithshme të Berkshire këtë vit, pas vendit të katërt në 2022.

Gjermania është e shtata në listë – një kërcim nga vendi i nëntë vitin e kaluar. SHBA i caktuan atij një nivel 2 për shkak të një kërcënimi të mundshëm terrorist. Norvegjia është në vendin e pestë. Islanda zuri vendin e tretë në listën e vendeve më të sigurta për të udhëtuar në vitin 2023, nga vendi i parë vitin e kaluar. Pavarësisht rënies së lehtë, vendi i Europës veriore renditet ende si vendi më paqësor në botë sipas GPI, si dhe niveli më i ulët i rrezikut 1, sipas SHBA.

Danimarka është në vendin e dytë sipas Berkshire. Për më tepër, Kopenhagen kryeson Indeksin e Qyteteve të Sigurta 2021.

Holanda këtë vit renditet e para në listën e vendeve më të sigurta nga “Berkshire” dhe e 21-ta në GPI. Udhëtarët amerikanë që u anketuan e njohën Amsterdamin si një nga qytetet më të sigurta në botë. Departamenti Amerikan i Shtetit e ka vendosur kategorinë e udhëtimeve në nivelin 2, për shkak të një kërcënimi të ulët të terrorizmit.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail