Konsumoni këto ushqime nëse doni të keni fokusim më të madh gjatë punës

Truri nganjëherë thjesht bllokon dhe nuk ka asnjë mënyrë që ta zgjojmë.

Sidoqoftë, ka ushqime që ndihmojnë të riktheni fokusin tuaj dhe të riaktivizoni trurin tuaj. Ndërsa punoni në zyrë, ka shumë detyra që lodhin trurin, nga takimet e rënda, te detyrat e komplikuara që duhet të bëhen sa më shpejt të jetë e mundur dhe në mënyrën më të mirë të mundshme.

Një tru i përqendruar është i nevojshëm për të zgjidhur detyra të tilla, por nganjëherë thjesht e refuzon bindjen. Kjo zakonisht ndodh pas një pushimi dreke, kur shumica marrin dëshirën për të fjetur pak.

Ushqimet që riaktivizojnë trurin tuaj dhe ju lejojnë të përfundoni me sukses ditën tuaj të punës ua sjellim më poshtë:

Kafe

Pijet me kafeinë janë një mënyrë efektive për të aktivizuar shpejt konvulsionet cerebrale. Disavantazhi i kafesë është se ajo ka vetëm një efekt afatshkurtër. Nëse e teproni, ju hapni derën për një sërë problemesh shëndetësore, nga dhimbjet e kokës deri tek ankthi.

Në vend të kafesë, ju mund të pini çaj jeshil, i cili do t’i japë trupit tuaj një rrjedhje më të ngadaltë dhe më të kontrolluar të kafeinës, dhe gjithashtu përmban antioksidues që janë të mirë për trurin dhe trupin. Përveç kafesë dhe çajit jeshil, çokollata e zezë dhe pije të caktuara energjike mund të japin një efekt të ngjashëm.

Peshk

Peshku është i shkëlqyeshëm për uljen e presionit të gjakut, zvogëlimin e mundësisë për një sulm në zemër dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjes Alzheimer dhe artritit.Përveç kësaj, peshku stimulon funksionin e trurit. Është plot acide yndyrore omega-3 dhe është i mirë për shëndetin e përgjithshëm të trurit. Konsumimi i peshkut gjithashtu mund të përmirësojë kujtesën tuaj, shkruan KP.

Arra

Dëshironi përqendrim më të mirë dhe shëndet më të mirë? Arrat janë një mundësi e shkëlqyeshme, dhe bajamet janë zgjidhja më e mirë. Ju mund t’i kombinoni ato me ushqime të tjera që përmirësojnë përqendrimin.

Manaferra

Nëse duhet të shtoni vetëm një ushqim në dietën tuaj ndërsa jeni në punë, le të jenë manaferrat. Ato janë provuar të jenë të shëndetshme për të gjithë trupin, dhe veçanërisht për trurin. Pas pushimit të drekës, hani një grusht manaferra dhe riktheni përqendrimin.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail