Ushtrimet e gjunjëzimit janë të mira për trurinLondër, 29 mars 2022 (MIA) - Një nga mënyrat më të mira për të përmirësuar shëndetin e trurit është që çdo mëngjes të shpenzoni disa minuta duke bërë squats ose ushtrime të tjera të vështira për këmbët, thotë doktor Michael Mosley.

Megjithëse nuk ka zgjidhje të shpejtë për memorie më të mirë, ekspertët sugjerojnë që ne mund t'i zgjedhim ushtrimet me mençuri - ato që kërkojnë përgatitje dhe pajisje minimale, por premtojnë rezultate të rëndësishme. Megjithëse përfitimet fizike të ushtrimeve janë të njohura, ne shpesh neglizhojmë efektet pozitive afatgjata që mund të ketë në shëndetin e trurit tonë. Dhe vërtet nuk duhet të punoni shumë për të marrë atë stimul mendor.

Dr Mosley kohët e fundit, në emisionin Just One Thing të BBC-së, shpjegoi se ai po përpiqej të bënte një lloj trajnimi për shëndetin e zemrës dhe mushkërive çdo ditë, por e vetmja gjë që do të rekomandonte ishte ta shtoni atë në rutinën tuaj të përditshme është një stërvitje me pak. më shumë përpjekje.

Ndër ushtrimet që ai vuri në dukje janë “push-ups”, por edhe gjunjëzimi në vend që mund të përmirësojë efektivisht funksionet e trurit.

“Ka një punë të re magjepsëse mbi përfitimet e ushtrimeve të forta, të tilla si disa minuta bodybuilding në ditë – ku nuk keni nevojë për pajisje speciale, të cilat mund të përmirësojnë trurin tuaj si dhe muskujt tuaj”, tha ai. - Një tjetër ushtrim me pak përpjekje që unë rekomandoj është squats. Siç kemi zbuluar, është një nga ushtrimet çuditërisht më të mira për përmirësimin e funksionit të trurit.

Ai rekomandon t'i bëni të dyja ushtrimet në mëngjes pasi të ngriheni nga shtrati…

“Është një ushtrim për të gjithë trupin – ndihmon zemrën tuaj, kështu që mund të rrisë fuqinë e trurit tuaj”, shtoi ai.

Një punim i botuar në revistën Frontiers In Neuroscience shpjegon se ushtrimet e këmbëve me ngarkesë dërgojnë sinjale neurologjike që janë jetike për krijimin e qelizave të reja dhe të shëndetshme të trurit. Këto qeliza më pas mund të përmirësojnë të menduarit, por edhe funksionin e përgjithshëm njohës.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail