Mjalti ndihmon kundër substancave të dëmshme në trupZagreb, 22 gusht 2022 (MIA) – Përfitimet shëndetësore të mjaltit janë të njohura, ndaj meqë gjithnjë e më shumë njerëz e eliminojnë sheqerin e bardhë nga dieta e tyre, kërkesa për mjaltë po rritet.

Nutricionistët këshillojnë shtimin e këtij eliksiri në tërshërë, si dhe në specialitete të tjera të shëndetshme. Siç shkruan portali kroat “Poslovni”, mjalti është një zëvendësues ideal, krejtësisht natyral i sheqerit. Rekomandimet e përgjithshme janë – për një trup më të shëndetshëm, të merrni një lugë çaji mjaltë çdo ditë.

Konsumimi i rregullt i mjaltit forcon sistemin imunitar, por ky është vetëm një nga përfitimet e shumta.

Është i dobishëm për qarkullimin e gjakut, forcon forcën e zemrës dhe përmirëson ritmin e zemrës, si dhe vepron kundër stresit. Përveç kësaj, përmirëson tretjen e ushqimit, si dhe rigjenerimin e indeve dhe enëve të gjakut.

Mjalti gjithashtu ka një efekt antibakterial, kështu që ndihmon në largimin e substancave të dëmshme dhe toksike nga trupi.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail