Ushqimet që përmirësojnë humorin e fëmijëveShkup, 3 tetor 2022 (MIA) - Ushqimi mund të ndikojë në lumturinë e fëmijëve, thonë pediatër. Gjegjësisht, hulumtimet kanë treguar se ajo që ha një fëmijë mund të ndikojë pozitivisht në disponimin e tij, si dhe në shëndetin e përgjithshëm mendor, transmeton Motherly.

Ekspertët besojnë se, për shembull, çokollata ose peshku për një fëmijë jo vetëm që e ndihmojnë atë në mësimin dhe kujtesën e tij, por gjithashtu mund të rrisë ndjenjën e lumturisë. Këtu janë disa ushqime të tjera që, sipas mendimit të ekspertëve, mund të përmirësojnë humorin e vogëlushit tuaj.

1. Një shumëllojshmëri frutash dhe perimesh

Është e njohur se sa më të ndryshme të jenë frutat dhe perimet, aq më shumë fitonutrientë ofrojnë ato që luftojnë plakjen e qelizave në tru dhe indeve të tjera në trup. Nga ana tjetër, flavonoidet shoqërohen me një rrezik të reduktuar të depresionit dhe në këtë mënyrë ndikojnë në humor të mirë.

Në një studim me fëmijë nga mosha shtatë deri në 10 vjeç, pirja e lëngut të boronicës së pasur me flavonoid u tregua se përmirësonte në mënyrë efektive humorin. Në përgjithësi, sa më shumë fruta dhe perime të ketë në menunë e foshnjës, aq më i kënaqur dhe i lumtur do të jetë ai.

2. Bimë barishtore

Duke folur për këtë, veçanërisht zarzavatet me gjethe të errëta janë të pasura me hekur, folate, fibra, magnez dhe vitamina A dhe C. Këto lëndë ushqyese mbështesin funksionin e trurit, por gjithashtu është treguar se përmirësojnë humorin. Në këtë kuptim, dieta e foshnjës duhet të përfshijë panxhar, lakër jeshile, spinaq, chard zvicerane dhe marule.

3. Manaferrat

Boronicat, mjedrat, manaferrat – të gjitha ato përmbajnë një numër të madh të antioksidantëve, antocianineve dhe polifenoleve. Ato janë efektive kundër stresit dhe ngrenë humorin. Ato gjithashtu përmirësojnë të mësuarit, përqendrimin dhe kujtesën.

4. Tërshëra

Kjo kokërr është e shkëlqyer për përmirësimin e humorit për shkak të përmbajtjes së lartë të triptofanit dhe lëndëve të tjera ushqyese si vitamina B, fibra dhe hekur. Bollguri, apo biskotat – janë një vakt i shkëlqyer për të voglin, ndaj përveçse janë të pasura me lëndë ushqyese të shëndetshme, do të përmirësojnë edhe disponimin e tij.

5. Arra dhe fara

Arrat dhe farat përmbajnë fibra, magnez dhe acide yndyrore omega-3. Arrat në veçanti janë treguar se reduktojnë stresin dhe tensionin për shkak të niveleve të larta të antioksidantëve, duke përfshirë yndyrnat omega-3, folatin dhe vitaminën E.

6. Peshku

Është i pasur me acide yndyrore omega-3, triptofan dhe vitaminë B-6, ndaj pediatrit rekomandojnë t'ia jepni fëmijës të paktën dy herë në javë.

7. Kungull, banane dhe avokado

Kungujt përmbajnë triptofan dhe serotonin – kimikate të trurit që nxisin relaksimin dhe bananet janë të pasura me vitaminë B-6. Gjithashtu, për shkak se ato përmbajnë një kombinim të karbohidrateve dhe fibrave, bananet gjithashtu ndihmojnë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe kontribuojnë në një kontroll më të madh të humorit.

Dhe së fundi, avokado – një ushqim i pasur me vitamina, minerale dhe fibra bimore, është vërtetuar se përmirëson humorin.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail