Një francez shpiku një byzylyk për të parandaluar një sulmParis, 7 nëntor 2022 (MIA) – I motivuar nga një përvojë tragjike personale, francezi Alexandre Serre konceptoi dhe projektoi një pajisje byzylyk për të parandaluar sulmet në rrugë. Pas tre vitesh punë, novatori dhe ekipi i tij pesë anëtarësh prezantuan "Carrat" - një pajisje në formën e një byzylyk elegant të lidhur me një aplikacion celular.

Alexandre jeton në qendër të Parisit, kështu që tre vjet më parë, një mbrëmje ai priste të dashurën e tij pranë Kullës Eiffel dhe më pas u ndodhi një makth... Kur më në fund mori telefonatën e saj, ajo i tha se një burrë i panjohur e kishte ndaluar pranë veturës së saj dhe më pas e kishte sulmuar dhe përdhunuar. Fatkeqësisht, hetimi i policisë u pengua rëndë për mungesë provash, ndaj çështja nuk shkoi në gjykatë.

Ndërsa ndihmonte të dashurën e tij të shërohej, ai ndjeu dëshirën për të bërë diçka për të mbrojtur viktimat e ardhshme nga ngjarje të ngjashme fatkeqe. Kështu lindi shpikja.

Aplikacioni njofton kontaktet e zgjedhura për urgjencat pas aktivizimit. Me dy shtypje të butonit dekorativ të byzylykut, bëhet një telefonatë emergjente në kontaktin kryesor të sigurisë së përdoruesit dhe një mesazh me vendndodhjen GPS të përdoruesit dërgohet në të pesë numrat e telefonit në të njëjtën kohë.

- Ne duam të parandalojmë që të ndodhin ngjarje të tilla të padëshiruara, edhe para se të ndodhin. Kjo vjen me shiritat e dorës, por edhe me edukimin e njerëzve, tha Sere.

Pajisja do të funksionojë kudo në botë, për sa kohë që ka lidhje Bluetooth, vuri në dukje ai.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail