Frutat dhe perimet për imunitet më të fortë tek fëmijëtShkup, 15 nëntor 2022 (MIA) - Koha më e ftohtë e vitit sjell me vete sëmundje dhe infeksione të ndryshme dhe veçanërisht të ndjeshëm ndaj tyre janë fëmijët që qëndrojnë në çerdhe apo shkollë. Kjo nuk është e papritur, sepse të vegjëlit ende po ndërtojnë imunitetin e tyre.

Për të forcuar në mënyrë natyrale imunitetin e fëmijës, gjëja e parë që duhet bërë është të fillohet nga kuzhina e vet. Më poshtë janë ushqimet e pasura me substanca që do të ndihmojnë organizmin e fëmijës të mbrohet nga viruset dhe bakteret.

Hurmat – ndihmojnë në stimulimin e sistemit imunitar, reduktojnë inflamacionin dhe rregullojnë hormonet. Ato përmbajnë fitonutrientë, komponime bimore që kanë përfitime të shumta shëndetësore.

Panxhari – ato janë të pasura me fibra, prandaj janë të shkëlqyera për shëndetin e sistemit tretës. Ndihmon në luftimin e sëmundjeve dhe forcon sistemin imunitar.

Agrumet – ato janë plot me vitaminë C. Frutat si portokalli, limonët, limonët dhe grejpfruti janë një mbështetje e shkëlqyer e sistemit imunitar.

Patatet e ëmbla – janë të pasura me fibra, kalium dhe vitamina.

Panxhar - një shtesë e shkëlqyer për enët pikante. Ai përmban vitaminë C dhe acid askorbik, i cili është një antioksidant i fuqishëm dhe ndihmon trupin të mbrohet nga patogjenët e jashtëm.

Lakra turshi... Nuk ka dyshim se shumë njerëz mezi e presin dimrin për një arsye - lakër turshi. Edhe pse nuk është një përbërës i preferuar i ushqimit të fëmijëve, padyshim që do t'u sjellë dobi nëse p.sh. me sarmën hanë edhe lakër turshi të grirë imët. Përveç forcimit të imunitetit, ka një efekt të dobishëm edhe në tretje, në zemër dhe në qarkullimin e gjakut.

Boronicat, kërpudhat, xhenxhefili, specat, brokoli, hudhra, spinaqi dhe kivi janë gjetur të jenë mjaft të dobishme për rritjen e imunitetit tek të rriturit.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail