Prindërit ndonjëherë pa e ditur krijojnë ankth tek fëmijëtShkup, 1 shkurt 2023 (MIA) - Ankthi është problem që i prek si të rriturit ashtu edhe fëmijët, dhe hulumtimet klinike tregojnë se mbi 20 për qind e të rinjve përballen me këtë fenomen. Prandaj, ekspertët rekomandojnë që është e rëndësishme që prindërit të punojnë sa më shpejt në marrëdhënien me fëmijët.

Shenjat më të zakonshme të ankthit më serioz te fëmijët janë dhimbja e kokës, rrahjet e shpejta të zemrës dhe dhimbjet e stomakut, si dhe sjellja me fëmijët e tjerë. Shumë shpesh, sjellja e një prindi mund të çojë në ankth tek fëmijët pa qenë as të vetëdijshëm për veprimet e tyre. Prandaj është shumë e rëndësishme të keni kujdes se çfarë u thuhet atyre. Ja disa këshilla...

Përballja me pasiguritë tuaja është para së gjithash që në fillim. Fëmijët ndjekin dhe mësojnë sjelljen e prindërve të tyre. Një fëmijë nuk mund të pritet të ketë vetëbesim nëse i rrituri nuk e ka atë. Është e vështirë të shmangim stresin, por ne mund të ndryshojmë mënyrën se si i pranojmë lajmet dhe ngjarjet e këqija.

Inkurajimi për shmangien e përgjegjësive që një fëmijë i duken të pakëndshme do ta thellojë ankthin e tij vetëm pasi t'i duhet të përballet me ato përgjegjësi. Prindërit shpesh e ndihmojnë një fëmijë të shtyjë gjërat që duhet të bëjë, por është më mirë nëse ai përballet me to menjëherë.

Kujdesi i tepërt dhe i rreptë mund të jetë jashtëzakonisht i dëmshëm. Nëse shpesh i thoni fëmijës se disa veprime janë të rrezikshme dhe të ndaluara, pa i shpjeguar pse është kështu - ai do të bëhet i pavendosur. Me informacion specifik, shpjegoni fëmijës pse diçka është e rrezikshme, në mënyrë që ai të kuptojë seriozitetin e asaj që po ndodh. Dhe dërgimi i mesazheve të përziera, të paqarta, të paqarta, p.sh. në kuptimin gjithçka ose asgjë, vetëm mund t'i ngatërrojë më tej fëmijët. Pra, thjesht shpjegoni atij pse kjo gjë është e rëndësishme. Me një ton të qetë, shpjegoni qartë dhe pa mëdyshje se cilat janë pasojat.

Dhe shmangia e bisedave për ndjenjat nuk është e mirë, as për fëmijën, as për të rriturin. Është e rëndësishme që ju të dini se si ndihet fëmija dhe që ai të mund të shprehë qartë ndjenjat e tij para jush. I duhet shpjeguar, për shembull, se frika dhe nervozizmi janë emocione krejtësisht normale. Dëgjoni atë që ai ju thotë dhe arrini në një zgjidhje të përbashkët përmes bisedës.

Lavdërimi i rezultateve në vend të përpjekjeve krijon gjithashtu ankth tek fëmijët, i cili mund të reflektohet më vonë në jetë. Frika se mos zhgënjehen se nuk kanë bërë diçka siç duhet, edhe pse është jashtë kontrollit të tyre, mund të shkaktojë ankth të lartë. Kështu që gjithmonë lavdërojini kur bëjnë përpjekje.

Bërja e pyetjeve kryesore me një përgjigje të pritur më parë krijon frikë dhe nuk i lë hapësirë ​​fëmijës të shprehë emocionet dhe mendimet e tij në mënyrën më të përshtatshme.

Marrja e një qasjeje autoritare ndaj prindërimit është më e dëmshme për fëmijët që janë më të qetë. Nëse keni shumë fëmijë që janë të ndryshëm në temperament, të bërtiturat dhe ndëshkimet mund të rrisin ankthin tek një fëmijë më i qetë. Prandaj, rekomandohet të shmangni një qasje autoritative dhe strikte.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail