Bakteri Helicobacter pylori transmetohet lehtësisht në të gjithë familjen

Pekin, 6 shkurt 2023 (MIA) - Kur problemet gastrointestinale përfshijnë bakterin Helicobacter pylori, anëtarët e familjes së të sëmurit duhet gjithashtu të testohen për infeksion të mundshëm, sipas një studimi të ri të kryer në Kinë.

Edhe pse zakonisht asimptomatike, infeksionet me Helicobacter pylori të stomakut ose të zorrëve të vogla janë shkaktarët më të zakonshëm të ulçerës peptike (dëmtimi i mukozës së stomakut). Gjithashtu, bakteri mund të shkaktojë gastrit, acarim dhe në raste të rralla – nëse nuk trajtohet, mund të çojë edhe në kancer në stomak. Studiuesit në Kinë kryen teste në të gjithë anëtarët e 10,735 familjeve nga i gjithë vendi.

Midis 31,098 subjekteve të përfshira në studim, rreth 43 përqind e të rriturve dhe 21 përqind e fëmijëve dhe adoleshentëve ishin të infektuar.

Vetëm 29 për qind e familjeve nuk kishin asnjë infeksion. Të gjithë 71 përqind e mbetur kishin të paktën një anëtar të infektuar, duke përfshirë 20 përqind në të cilin të gjithë anëtarët e familjes ishin të infektuar, raportuan studiuesit.

Ekspozimi ndaj anëtarëve të familjes së infektuar ka të ngjarë të jetë burimi kryesor i përhapjes, hipotezojnë shkencëtarët. Ndërsa 14 përqind e fëmijëve dhe adoleshentëve që jetojnë me prindër të pa infektuar janë të infektuar, kjo përqindje është 34 përqind në mesin e fëmijëve që jetojnë me dy prindër të infektuar.

Prevalenca e Helicobacter pylori është veçanërisht e lartë në Kinë. Dhe sipas Institutit Kombëtar të Diabetit dhe Sëmundjeve Digjestive dhe Veshkave në SHBA, infeksionet prekin 30 deri në 40 për qind të njerëzve në Shtetet e Bashkuara. Më shpesh, infeksioni fitohet në fëmijëri. Shkencëtarët vunë në dukje se gjetjet e reja tregojnë se kur një pacient zbulohet se është i infektuar me Helicobacter pylori, e gjithë familja duhet të testohet dhe të gjithë anëtarët e infektuar duhet të trajtohen.

Infeksioni eliminohet me antibiotikë.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail