Këshilla kundër rrezikut të diabetitDiabeti është një sëmundje serioze kronike në të cilën niveli i sheqerit në gjak të pacientit është i ngritur. Edhe pse nuk dihet saktësisht se çfarë e shkakton diabetin e tipit 1, mendohet se është rezultat i një reaksioni autoimun në të cilin trupi mbrohet gabimisht. Dhe diabeti i tipit 2 shpesh shkaktohet nga mbipesha ose nga një mënyrë jetese joaktive.

Është për këtë arsye që mjekët rekomandojnë humbjen e peshës dhe një dietë të shëndetshme e të ekuilibruar në mënyrë që ndër të tjera të zvogëlohet rreziku i diabetit të tipit 2. Dr.Joseph Ambani nga Kenia, për revistën “Express” (Express) pohon se. ngrënia e arrave ndihmon veçanërisht në uljen e rrezikut të kësaj sëmundjeje.

– Arrat si bajamet, arrat dhe shqemet janë të pasura me yndyrna të pangopura, fibra, proteina, vitamina dhe minerale të shëndetshme për zemrën, shpjegoi Dr.Ambani.

Sipas tij, ngrënia e rregullt e arrave ka shumë përfitime shëndetësore të lidhura ngushtë me diabetin. Ato zvogëlojnë inflamacionin në trup, kontrollojnë nivelin e sheqerit në gjak dhe në këtë mënyrë rregullojnë peshën e trupit.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail