Injeksion hormonal që shëron hangover

Shkencëtarët amerikanë po punojnë për një "injeksion maturie" që mund të ndihmojë në rikuperimin nga pasojat negative të një hangover.

Studiuesit në Universitetin e Teksasit Jugperëndimor u dhanë minjve laboratorikë një "mbidozë" të etanolit, ekuivalente me konsumimin e tepërt të alkoolit tek njerëzit. Më pas, derrave gini të “alkoolizuar” iu injektua hormoni FGF21 (faktori i rritjes së fibroblastit 21), i cili gjendet në mëlçi.

Kimikati dërgoi një sinjal në tru për t'u mbrojtur nga efektet e dëmshme të alkoolit. Shkencëtarët zbuluan se minjtë me nivele të natyrshme më të ulëta të hormonit iu deshën më shumë kohë për t'u rikuperuar se të tjerët.

Doza të larta të FGF21 u treguan se "përshpejtojnë ndjeshëm" maturinë duke stimuluar qelizat e trurit të lidhura me zgjimin - edhe kur niveli i etanolit në trupat e tyre nuk kishte ndryshuar.

FGF21 dihet se mbron nga efektet e këqija të alkoolit duke e zbërthyer atë më shpejt dhe duke stimuluar qelizat e trurit. Minjtë u testuan gjithashtu për refleks dhe ekuilibër pas ekspozimit ndaj etanolit. Udhëheqësi i hulumtimit, Dr. Stephen Clive i Universitetit të Teksasit tha se shpreson se këto gjetje do të jenë të dobishme në trajtimin e pacientëve me helmim akut nga alkooli.

- Rritja e vigjilencës së pacientit do të na përfitonte shumë në situata të tilla, para së gjithash sepse do të shmangnim nevojën për intubim, po ashtu duhet mbajtur mend se pacientët pa ndjenja mund të mbyten në të vjellat e tyre, por edhe ta përshpejtojnë procesin e vlerësimit. dhe trajtimin e lëndimeve të tjera që shpesh ndodhin njëkohësisht, tha ai.

Dr Clive shtoi se mëlçia nuk është e përfshirë vetëm në prishjen e alkoolit, por gjithashtu dërgon një sinjal hormonal në tru për t'u mbrojtur nga efektet e dëmshme të dehjes, si humbja e vetëdijes dhe koordinimit. Rezultatet e kërkimeve shkencore janë publikuar në revistën profesionale “Cell Metabolism”.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail