Begaj i dha shtetësinë shqiptare Dua Lipës dhe tha "Ajo është krenaria jonë"Tiranë, 28 nëntor 2022 (MIA) – Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj i dorëzoi këngëtares së njohur Dua Lipa certifikatën e shtetësisë shqiptare dhe tha se ajo është krenaria e vendit.

“Kam kënaqësinë e veçantë t'i prezantoj këngëtares së talentuar dhe me famë botërore dekretin e shtetësisë shqiptare. Përpara 110-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, ne nderojmë jo vetëm ata që në të kaluarën kontribuan dhe ndihmuan në krijimin e shtetit shqiptar, por edhe ata që me kontributin e tyre në të gjitha fushat promovojnë identitetin kombëtar shqiptar dhe në të gjitha fushat. na bëj krenarë në çdo moment, ka shkruar Begaj në profilin e tij në Facebook.

Ai shtoi se Dua Lipa është një thesar për botën e muzikës dhe njëkohësisht krenaria e Shqipërisë, e Kosovës dhe e gjithë viseve ku flitet gjuha shqipe.

Kjo këngëtare me famë botërore me origjinë shqiptare theksoi se është veçanërisht e lumtur që ka marrë nënshtetësinë e vendlindjes dhe se është një moment i veçantë në jetën e saj.

- Ky është një nder i madh për mua dhe familjen time. Faleminderit për këtë mundësi. Tani jam shqiptare edhe në letër, tha ajo në aktin e dorëzimit të shtetësisë.

Në një postim në Instagram, përveç Begajt, ai falenderon edhe kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

- Faleminderit President Begaj dhe kryebashkiakun Erion Veliaj për këtë njohje - Mora shtetësinë shqiptare! Jam shumë krenare, ajo ka postuar në Instagram së bashku me më shumë foto.

Dua Lipa ka lindur më 22 gusht 1995 në Londër, Mbretëria e Bashkuar, në një familje emigrantësh nga Kosova të cilët u larguan nga Prishtina në vitet 1990.

Në fillim të gushtit, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani i dha asaj titullin Ambasadore Nderi e Kosovës.

Sot, në ditën e 110-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, ai do të mbajë një koncert në sheshin Skënderbej në qendër të Tiranës.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail