Barcelona e fitoi Kupën e Mbretit

Madrid, 22 prill 2018 (MIA) - Barcelona është fituese e Kupës së Mbretit, për të 30-ën herë pasi shkatërroi në finale 5-0 Seviljen e drejtuar nga Montella.
Ishte një ndeshje e luajtur vetëm në një drejtim ajo e luajtur në Madrid në stadiumin Wanda Merropolitana, me Barçën që shkoi te goli që në minutën e 14 me Luis Suarez.
Dyfishimi erdhi në minutën e 31 nga Leo Measi, ndërsa pa u mbyllur ende pjesa e parë Luis Suarez e regjistroi emrin sërish te shënuesit.
Me fillimin e pjesës së dytë një magji nga Iniesta çoi shifrat në rezultatin 0-4. Një penallti e kthyer në gol nga Coutinho vendosi rezultatin final në favor të Barcelonës.
Barcelona është në pragun e marrjes së titullit kampion edhe në Premier Ligë.