Në Kenia është paraqitur çarje e gjatë disa kilometra

Najrobi, 4 prill 2018 (MIA) - Në Kenia është paraqitur humnerë misterioze në vend disa kilometra e gjatë, që sipas disa shkencëtarëve është pjesë e çarjeve afatgjatë të Bririt të Afrikës nga kontinenti afrikan.
Paraqitja e çarjes është rezultat i lëvizjes së magmës nën sipërfaqen e tokës. Në ditët e fundit, si rezultat i shirave të rrëmbyeshëm, toka është gjithnjë e më ndahet. Përmes disa shekujve, ky proces mund të shkaktojë ndarjen e shteteve Kenia, Etiopia dhe Somalia nga toka afrikane.
Ndarja e një kontinenti në dy pjesë nuk është e pazakontë. Kështu, për shembull, janë shfaqur Oqeani Atlantik, me ndarjen e Amerikës Jugore nga Afrika.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail