NASA bëri fotografi të "Shtyllave të Krijimit" ikonëHjuston, 20 tetor 2022 (MIA) – Teleskopi Hapësinor i NASA-s James Webb ka fotografuar Shtyllat madhështore të Krijimit, të vendosura 7000 vite dritë nga Toka.

"Shtyllat e Krijimit" shfaqen në 3-D dhe duken si formacione shkëmbore madhështore... Por në fakt ato janë forma të përbëra nga gazi dhe pluhuri i ftohtë ndëryjor, të cilët herë pas here shfaqen "të tejdukshëm". Këto "Shtylla", meqë ra fjala, konsiderohen si fillimi i yjeve të rinj.

Teleskopi Hapësinor Hubble fotografoi për herë të parë një shembull të tillë në 1995. Imazhi i ri i James Webb duhet t'i ndihmojë shkencëtarët të krahasojnë modelet e mëparshme të formimit të yjeve me një numër më të saktë të yjeve dhe matje të reja të sasisë së gazit dhe pluhurit.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail