NASA ka zbuluar një tjetër planet potencialisht të banueshëm si TokaHjuston, 12 janar 2023 (MIA) – Agjencia amerikane e hapësirës NASA ka zbuluar një ekzoplanet me përmasat e Tokës që rrotullohet rreth një ylli të vogël rreth 100 vite dritë larg.

Planeti i quajtur TOI 700 është ndoshta shkëmbor dhe me të njëjtën madhësi si planeti ynë. Trupi qiellor përfaqëson planetin e katërt të zbuluar që rrotullohet rreth yllit të vogël e të ftohtë xhuxh M TOI 700. Të gjithë planetët u zbuluan nga Sateliti i Ekzoplanetit të NASA-s, i njohur si TESS.

Një planet tjetër nga i njëjti sistem, i cili u zbulua në vitin 2020 dhe i quajtur TOI 700 e, është gjithashtu i ngjashëm në madhësi me Tokën. Këta dy ekzoplanetë ndodhen në “zonën e jetës” të yllit të tyre, pra në një distancë që mund të nënkuptojë ekzistencën e ujit në sipërfaqe. Mundësia e ujit do të thotë që planetët mund të jenë të banueshëm ose dikur.

Zbulimi i planetit të ri u konfirmua zyrtarisht në takimin e 241-të të Shoqërisë Astronomike Amerikane.

Më i afërti me yllin është planeti TOI 700 b, i cili është 90 për qind i madhësisë së Tokës, por duhen 10 ditë tokësore për të rrotulluar yllin. Ekziston edhe TOI 700 c, i cili është 2.5 herë më i madh se planeti ynë dhe evoluon në 16 ditë, dhe si i pari, ai është gjithmonë përballë yllit në të njëjtën anë, si hëna, për shembull, gjithmonë përballet me Tokën me njëra, e njëjta anë.

Dy ekzoplanetë të tjerë në zonën e banueshme të yllit, të quajtura D dhe E, kanë orbita më të gjata që zgjasin përkatësisht 37 dhe 28 ditë. Ata janë më larg yllit të tyre. Dhe planeti i sapo zbuluar ndodhet në të vërtetë midis këtyre dyve.

Misioni TESS filloi operacionet në vitin 2018. Objektivi i vëzhgimit ishte fillimisht qielli jugor, më pas u kthye në veri. Në vitin 2020, misioni u kthye në jug dhe zbuloi planetin e katërt në sistemin TOI 700.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail