Hulumtimi: Bërthama e Tokës është pothuajse jo rrotulluesePekin, 26 janar 2023 (MIA) – Rrotullimi i bërthamës së brendshme të Tokës duket se është ndalur pothuajse plotësisht dhe/ose tani mund të shkojë në drejtim të kundërt, sipas një studimi të ri nga Universiteti i Pekinit, Kinë.

Toka përbëhet nga një kore, një mantel gjysmë i ngurtë, një bërthamë e brendshme dhe e jashtme. Bërthama e brendshme ndodhet rreth 5,150 kilometra nën koren e Tokës dhe ndahet nga manteli nga bërthama e jashtme e lëngshme, e cila lejon që bërthama e brendshme të rrotullohet me një shpejtësi të ndryshme nga rrotullimi i vetë Tokës. Me një rreze prej afro 3.540 km, bërthama e Tokës është afërsisht po aq e madhe, p.sh. aq sa Marsi. Ai përbëhet kryesisht nga hekuri dhe nikeli dhe përmban rreth një të tretën e masës së planetit.

Në një studim të botuar në revistën Nature Geoscience, Xiaodong Song, një profesor në Universitetin e Pekinit dhe bashkëpunëtorja kërkimore Yi Yang studiuan valët sizmike nga tërmetet që kaluan nëpër bërthamë për të zbuluar se sa shpejt rrotullohet ajo bërthamë e brendshme?

Me ndihmën e lazerit LLR, aktiv nga qershori deri në shtator 2021, është zbuluar se rrotullimi i bërthamës së brendshme mund të jetë “në pauzë”, thonë shkencëtarët.

Rrotullimi i bërthamës së brendshme drejtohet nga fusha magnetike e krijuar në bërthamën e jashtme dhe e balancuar nga efektet gravitacionale të mantelit. Këto të dhëna mund të hedhin dritë të re se si këto shtresa janë të lidhura me procese të tjera thellë brenda Tokës.

Megjithatë, shkencëtarët theksojnë se “asgjë kataklizmike” nuk po ndodh.

"Ne tregojmë vëzhgime befasuese që tregojnë se bërthama e brendshme pothuajse ka ndaluar rrotullimin e saj në dekadën e fundit dhe mund të fillojë të rrotullohet mbrapsht," thotë punimi shkencor.

“Kur shikon dekadën 1980-90, sheh ndryshime të qarta, por kur e shikon nga viti 2010 në 2020, nuk sheh shumë ndryshime”, shtoi Song.

Hrvoje Tkalcic, një gjeofizikan nga Universiteti Kombëtar Australian dhe autor i artikullit "Bërthama e brendshme e Tokës: Vështrime të reja nga Sizmologjia Vëzhguese", beson se "analiza e të dhënave të letrës është e qëndrueshme", por se këto gjetje "duhen trajtuar me kujdes". Song dhe Yang ranë dakord se nevojiten kërkime më të gjera.

– Objektet e punës sonë janë “varrosur” mijëra kilometra “nën këmbët tona”. Ne përdorim metoda gjeofizike për të kuptuar vetitë e brendshme të Tokës dhe duhet të tregohet kujdes derisa gjetjet multidisiplinare të konfirmojnë hipotezat tona përmes kornizave konceptuale. Ju mund t'i shihni sizmologët si "mjekë" që studiojnë organet e brendshme të trupit të "pacientit", duke përdorur pajisje të papërsosura ose të kufizuara. Pra, pavarësisht progresit, fotografia jonë e "Tokës së brendshme" është ende e paqartë dhe ne jemi ende në procesin e zbulimit të saj, tha Tkalcic.

Ai theksoi se nevojiten edhe më shumë hetime dhe metoda shkencore më inovative për të hedhur dritë mbi këtë problem interesant për shkencën.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail