ESA po dërgon krahun robotik STA për të dërguar dheun nga Marsi në TokëParis, 30 janar 2023 (MIA) – Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) ka njoftuar se është duke vendosur një krah robotik të quajtur Krahu i Transferimit të Kampioneve (STA) dhe do ta përdorë atë në një mision për dërgimin e mostrave të tokës nga Marsi në Tokë.

“Është një krah robotik 2.5 metra i gjatë që do të ngrejë tubat plot me tokë të paçmuar nga Marsi dhe do t'i transferojë ato në raketë, për një shpërndarje historike ndërplanetare. Roboti mund të kryejë një sërë lëvizjesh me shtatë shkallë lëvizjeje dhe me ndihmën e dy kamerave dhe një numri sensorësh. Ka një dorezë të ngjashme me dorën që mund të kapë dhe 'trajtojë' enët e mostrës në kënde të ndryshme", tha ESA.

STA është në fakt një makinë vetë-drejtuese dhe, sipas Agjencisë, është mjaft e saktë, duke e bërë atë ideale për misionin e saj unik. Roboti nuk është ende në Mars, por ESA thotë se së shpejti do të ulet në Planetin e Kuq.

"Krahu ka aftësinë "të shohë, ndjejë dhe të marrë vendime autonome", si dhe të heqë tubat nga roveri, t'i heqë nga toka dhe t'i vendosë në një enë, pastaj të mbyllë kapakun përpara se të ngrihet nga Marsi." shtohet në njoftim.

Roveri Persistence, ndërkohë, do të festojë përvjetorin e tij të parë në Mars. Ai zbarkoi në planetin tonë fqinj shkurtin e kaluar dhe misioni kushton 2.7 miliardë dollarë.

Agjencitë hapësinore në mbarë botën shpresojnë të gjejnë organizma të fosilizuar në mostrat e tokës me sipërmarrjen e ardhshme, por gjasat që ato të përmbajnë organizma të gjallë është shumë e ulët. Gjithashtu ngre pyetjen nëse është e sigurt dërgimi i organizmave të tillë në Tokë, pasi kjo rrit rrezikun e biokontaminimit të mundshëm... Megjithatë, ekspertët besojnë se mundësia për këtë është pothuajse zero.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail